środa, 24 lutego 2016

Pokonywanie nieśmiałości u rozmówcy i budowanie relacji z osobą wstydliwą


Większość internetowych poradników  o życiu socjalnym i społeczeństwie polega na doradzaniu osobom nieśmiałym i skrytym, w jaki sposób stać się otwartymi i podnieść swoje umiejętności międzyludzkie. Tymczasem w budowaniu relacji występują dwie strony. Niektóre z tych pewnych siebie osobistości mogłyby zdecydowanie odświeżyć swoje podejście do wstydliwych, zamkniętych w sobie i  nie czujących się naturalnie wśród ludzi postaci. Spotkanie się gdzieś w środku drogi dzielącej ludzi o dwóch różnych typach budowania więzi jest sprawą niezwykłej wagi.

Nie każdy jest ekstrawertykiem, a zdrowie psychiczne oraz fizyczne introwertyków może zależeć od tego jak podchodzą do nich obcy. Jeśli starasz się poznać kogoś, kto wydaje się zamknięty, musisz pamiętać, by unikać zachowywania się głośno, konfrontacji i natarczywości. Jak więc zbudować relację z taką osobą?



Powoli pogłębiaj znajomość


Jedną z najważniejszych informacji, o których trzeba pamiętać podczas budowania relacji z osobą nieśmiałą, jest to, że nie lubią one dzielić się prywatnymi informacjami na własny temat w początkowej fazie znajomości. Pozwól przyjaźni rozkwitać powoli, dając do zrozumienia, że jesteś bardzo zainteresowany tą osobą, ale zarazem unikaj tematów kontrowersyjnych i osobistych. Dla przykładu, w pierwszych dniach znajomości, możecie porozmawiać o wspólnych zainteresowaniach. Mimo wszystko, ważne jest, żeby nie sprowadzić rozmowy do miana zwykłej pogawędki, bo wielu nieśmiałych ludzi, uważa je za  niewygodne, kłopotliwe i nieco żenujące.

Pokaż swoją wrażliwą stronę


Ludzie nieśmiali zawsze uważają siebie za stale ocenianych, lub mają wrażenie, że inni nie dostrzegają w sobie podobnych słabości, co oni. Jeśli zastanawiałeś się w jaki sposób pogłębić więzi z kimś wstydliwym, byłoby bardzo pomocne, gdybyś podzielił się swoimi lękami i słabościami. To działanie powinno znormalizować relację i pozwolić pozbyć się lęków osobie, która mogła do tej pory uważać cię za kogoś perfekcyjnego.


Reaguj pozytywnie na otwartość


Ponieważ utrzymanie bliskiej przyjaźni stało się jednym z najlepszych sposobów na poprawienie sobie życia, twój bliski znajomy będzie chciał w pewnym momencie ujawnić więcej osobistych informacji . Kiedy dostrzeżesz, że się przed tobą otwiera lub dzieli przemyśleniami, wykaż akceptację i zainteresowanie . Jeśli wysłuchasz go dokładnie i będziesz odpowiadać mądrze, może poczuć się zainspirowany do podzielenia się jeszcze większą ilością informacji.


Nie komentuj ich nieśmiałości


Mimo, że możesz mieć pewne istotne, pomocne porady na temat zwalczania nieśmiałości i budowania pewności siebie, nie wywołuj tego tematu, aż twój znajomy nie zrobi tego sam z siebie. Wspominanie o tym, że zauważyłeś u niego nieśmiałość, może wpędzić go w poczucie upokorzenia i krytyki, nawet jeśli zainicjujesz temat z najszlachetniejszymi intencjami.

Bądź wrażliwy na punkcie przestrzeni osobistej


Ludzie wstydliwi mogą czuć się niekomfortowo lub zagrożenie, kiedy czują, że  ktoś narusza ich przestrzeń osobistą, dlatego dobrym pomysłem jest siadanie nieco dalej, niż możesz z bardziej otwartymi przyjaciółmi. Warto wspomnieć, by nie narzucać kontaktu osobistego (przytulania albo łapania za ramię), chyba że dana osoba zapoczątkuje go. W innym wypadku może być to dla niej alarmujące.

Dzielcie się aktywnościami


Kiedy starasz się zbudować relacje z osobą, mającą trudności w otwieraniu się na innych, możesz ułatwić zbliżenie poprzez branie udziału we wspólnie dzielonych zajęciach. Podczas wykonywania wspólnie jakichś działalności jest wiele okazji do wspólnej rozmowy, a dodatkowo nie ma presji, nakazującej stałe podtrzymywanie konwersacji. W zamian za to, cisza może wydać się komfortowa i towarzyska. Dobrymi pomysłami wydaje się pójście wspólnie na spacer, oglądanie filmów, czytanie lub uprawianie wspólnie sportu.

Jak zachowywać się przy pierwszej rozmowie?

  1. Uśmiechaj się i utrzymuj kontakt wzrokowy - to pozwoli im na poczucie się komfortowo i dostrzeżenie, że chcesz zaangażować się w tę znajomość. Mogą jednak nie korzystać z kontaktu wzrokowego, dlatego nie trzymaj się tej zasady przez cały czas, jeśli widzisz skrępowanie u rozmówcy.
  2. Pokieruj rozmową - nieśmiali ludzie bardzo rzadko rozpoczynają konwersację, więc musisz zadawać pytania i podtrzymywać rozmowę, jeśli akurat się zatrzymała.
  3. Zadawaj otwarte pytania -  unikaj pytań, na które można odpowiedzieć "tak" lub "nie". Zamiast pytać: "Czy lubisz muzykę?", spróbuj użyć pytania: "Jakiej muzyki słuchasz?".
  4. Pozwalaj odpowiadać na pytanie kilka razy - to zawsze zajmuje dużo czasu, by ktoś wstydliwy poczuł się komfortowo udzielając odpowiedzi. Oni czują przymus, by wypełnić ciszę, więc musisz zignorować tę konieczność.
  5. Poczekaj zanim zadasz osobiste pytania - kiedy ktoś nieśmiały poczuje, że jesteś wścibski, to zamknie się w sobie i nie będzie chciał się zaangażować w znajomość.
  6. Unikaj niekomfortowego humoru - żarty rasistowskie, seksistowskie lub ekstremalnie sarkastyczne mogą obrazić twojego rozmówcę.
  7. Rozmawiaj o rzeczach, którymi się interesują - kiedy tylko dowiesz się o rzeczach, które twój partner lubi lub nie lubi, staraj się kierować rozmowę na te tory. To pozwoli wstydliwej osobie na otwarcie się i mówienie więcej.
  8. Przedstaw ich, jeśli ktoś dołączy się do rozmowy - staraj się dbać o nieśmiałego znajomego, wchodząc trochę w jego umysł i mając ciągle z tyłu głowy jego preferencje.
  9. Pokaż jak bardzo podobała ci się rozmowa z nim - to zachęci ich do rozmowy z tobą w przyszłości.

2 komentarze: